BİR TARİHTİR ATATÜRK

10 Kasım… En çetin ve en korkunç savaşlardan Türk milletini alnının akıyla çıkaran, bir çağı kapatıp yeni ve çağdaş bir çağı açan “Yurtta sulh, cihanda sulh!” diyerek barışa verdiği önemi her fırsatta vurgulayan, cesur ve olgun kişiliğiyle tam bir devlet adamı olan Türkiye Cumhuriyetinin yüce kurucusu Mustafa Kemâl Atatürk’ün aramızdan sessiz ve hüzünlü ayrılışının hazin tarihidir bugün…

Mustafa Kemal Atatürk davranış, karakter ve düşünceleriyle dört dörtlük bir insan; cesareti, aklı ve ciddiyetiyle eşi bulunmaz bir komutandı. Daha gençlik yıllarında Türk milletinin içinde bulunduğu durumu düşünen, geceler boyunca gözüne uyku girmeyen, içi Türklük sevgisiyle dolu olan Mustafa Kemal Atatürk; başına geçtiği orduların, öncüsü olduğu Türk Milleti’nin, yıllar boyunca zaferlere şahit oluşunun temellerini atmış, her zaman Türklüğe ve Türk insanına önem verip, bunu “Ne mutlu Türk’üm diyene!” vecizesiyle pekiştirmiş, değerli bir insandı.

Elbette ki yaptığı tek şey savaşlardan zaferler kazandırıp, Türk topraklarını bağımsız, hür ve kendi başına yönetilen bir devlet hâline getirmek değildi. Aynı zamanda bu devleti çağdaşlaştırmak, geliştirmek ve eğitmekti. O eğitime çok önem veren bir öğretmendi aynı zamanda… Her konuşmasında eğitime ne kadar önem verdiğini sık sık vurgular ve Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin eğitime bağlı olduğunu söylerdi.

Batılılaşmak, Atatürk’ün ve onun kurduğu T. Cumhuriyeti’nin resmi hedefi olmuştur. Atatürk’e göre batılılaşmak, onların örf, adet, gelenek ve göreneklerini almak ve onu kopya etmek değildi. Buradaki asıl düşünce batının teknolojisini ve mantığını uygulamaktı. Ve bu nedenle Türkiye’deki sanayileşmeyi, ekonomiyi canlandırmak ve yapılandırmak için gerekli olan çabayı sonuna kadar göstermiştir.

Başlı başına bir tarihtir Atatürk’ün hayatı… Onu anlatmak kitaplara, sayfalara sığmaz. Her yönüyle tam bir insan olan, yalnızca Türklerin değil, tüm dünyanın tanıyıp değer verdiği, cesaretine ve aklına hayran kaldığı Atatürk yalnızca Türk milletinin Ata’sıydı… Gelecek onun izinden takip edilecek, o bizlere yol gösterici olup her türlü başarıya şahit olacaktı.

Ne var ki; her canlı gibi o da aramızdan ayrılmak zorunluluğunu tatmıştır. 1938 Kasımı’nın 10. Günü gözlerini hayata kapamış, bu defa bizleri güldürmek yerine yasa boğmuştur. Bu nedenle her 10 Kasım günü onu rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ama hepimiz şunu çok iyi biliyoruz: O şu an yanımızda olmasa bile, onun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti bu topraklarda ve bizlere miras bıraktığı Türklük sevgisi sonsuza dek içimizde yaşayacaktır.